EGYSÉGES JEGYZET/KÉZIRAT/TANÁRKÉPZŐ FŐISKOLÁK
476-ban a rómaiak szolgálatában álló germán zsoldosvezér, Odoaker megfosztja trónjától Romulus Augustulust, a császárság jelvényeit elküldi Bizáncba. A Nyugatrómai Birodalom már régen formálissá váló hatalma megszűnik, területén a különböző germán törzsek hatalma állandósul.
A Nyugatrómai Birodalom politikai hatalmának meggyengülése és részekre szakadása egy hosszú folyamat eredménye volt, mélyén alapvető gazdasági és társadalmi változások játszódtak le. A rabszolgamunkán alapuló nagyüzemi mezőgazdasági és ipari termelés válságba került, a latifundiumok rabszolgatartó gazdaságát a kolónusok kisüzemi gazdasága váltotta fel, az árutermelés és árucsere hanyatlott, a városokkal szemben a falu került túlsúlyba. A hunoknak Ázsiából megindított támadása hatalmas néptömegeket hozott mozgásba. A nemzetségi társadalom felsőfokán élő népek, amelyekben kialakulóban voltak az osztály viszony ok, letelepedve és összeolvadva a római vagy romanizált Őslakossággal egy fejlettebb, életképesebb gazdasági és társadalmi formációt hoztak létre, melyet feudalizmusnak nevezünk. Már a polgári történetírás is, amely a politikai viszonyok vizsgálatát helyezi előtérbe, 476-ban jelöli meg az ókor végét, amikor a történelmi folyamatot korszakolja. A marxista történetírás, amely a gazdasági és társadalmi viszonyokban bekövetkező változást tartja döntőnek, a rabszolgatartó viszonyok megszűnését, a feudalizmus kezdetét szintén 476-ban jelöli meg. Mégis világosan kell látnunk, hogy az évszámhoz való kötés csak eligazít. Politikai vonatkozásban is, gazdasági és társadalmi tekintetben még inkább hosszú folyamat ez – éles határok nélkül.
A feudalizmus a termelőerők adott fejlettségi szintjén kialakuló olyan társadalmi viszonyt jelöl, amelyben az uralkodó osztály kizsákmányolásának és hatalmának alapja a föld magántulajdona. Feudum a középkori latinban hűbérbirtokot jelentett. A feudum sző eredetét tekintve valószínű a frank fief = föld és a latin do = adni összevonásából keletkezett. A szó etimológiája is közelebb visz bennünket a társadalmi és gazdasági folyamat megértéséhez.