Út a valódi önmagunkhoz
Magzatként és kisgyermekként még nem vagyunk képesek tudatosan értelmezni a minket ért fájdalmas élményeket, melyek így feldolgozatlan, tudattalan emlékekké válnak. Felnőttként ezért számos reakciónk a már rég tovatűnt múltra adott automatikus védekező reflex, ami viszont gyakran ellentétben áll jelenlegi céljainkkal.
A könyv feltárja azokat a láthatatlan, ám igen erőteljes hatásokat, amelyek befolyásolják a tetteinket, a múlthoz kötnek minket, ezáltal korlátoznak a jelenben. Egyszerű, de hatékony gyakorlatok segítségével azonosíthatjuk, hogyan kapcsolódnak mai tetteink a kora gyermekkori tapasztalatainkhoz,a szüleinkhez fűződő viszonyunkhoz, az előző nemzedékek életéhez, a történelmünkhöz és a kultúránkhoz. Ráébredünk, miért teremtjük újra ugyanazokat a fájdalmas helyzeteket az életünkben, miközben épp az ellenkezőjén fáradozunk.
A feladatunk nem az, hogy mindenáron elengedjük a megtörténteket, inkább az, hogy együttérzéssel és elfogadással kezeljük a múltban megélt nehéz helyzeteket. Ez az átalakulás kulcsa, mert nincs elengedés elfogadás nélkül. A múlt elfogadása és az önmagunkkal való együttérzés felszabadít az ismétlődő kudarcok alól. Többé már nem egy elérhetetlen, ideális világ megteremtésén fáradozunk, hogy kompenzáljuk a múltban elszenvedett sérelmeket. E helyett megváltoztatjuk az önmagunkról kialakított képünket, hogy azzá váljunk, akik valójában vagyunk; azaz megtanulunk belső lényegünkkel,tudatosan a MOST-ban élni.